Blog

Kütük Masa Nasıl Yapılır

Kütük Masa Nasıl Yapılır

Kütük masa nasıl yapılır?

Ahşap masa ve kütük masa yapılışı için sizlere en kolay ve pratik yöntemlerden oluşan bir açıklamada bulunacağız. Açıklama başlamadan önce sağlam bir ahşap masa ve kütük masa sonucu alabilmek için nelere dikkat edilmeli oradan başlayacağız. Temelde bilmemiz gereken bu masa tipleri için ne tür ağaçlara ihtiyacımız var gelin onu açıklayalım.

Ahşap masa yapımında kullanılması gereken ağaç türleri

Ahşap masa tablasının büyüklüğünü ağacın kalınlığı belirler. Genel anlamda kendi arasında değişiklik gösteren ağaçlardan oluşan bir gruptan masa tablası elde edilmektedir. Ancak hangi ağaç olursa olsun her daim aynı felsefe güdülür. Yani, dayanıklı ve kalın ağaçlardan masa tablası hammaddesi seçilir. Ağaç, seçilip kesildikten sonra ihtiyaç duyacağınız malzemeler; zımpara, boya, cila, fırça olarak sıralanabilir.  

Kütük masa yapımında kullanılması gereken ağaç türleri

Önünüze gelen ağacı kütük masası için kesemezsiniz. Kütük masaların üretimi için ömrünü tamamlamış kesime hazır yaşlı ağaçları seçmek gerekir. Farklı görseli ve özellikleri bulunan yaşlı ağaçlar vardır. Çoğunlukla kütük masa yapımında kullanılan yaşlı ağaç türleri; ceviz, dişbudak, kayın, gürgen,meşe gibi yerli ağaçlar kullanılır. Aynı zamanda, ithal ağaçlardan iroko veya teak kullanılır.

Ağaçların üretiminde ustalık gerektiren bölümler

Masa için kullanacağımız ağacı kestikten sonra 400 derecede bulunan fırınlarda kurutma işlemine geçeriz. Ağacın üzerindeki canlı mikroorganizmalardan ağacı fırın sayesinde temizleyerek ağacın daha sağlam hale gelmesini sağlamış oluruz. Ağacın doğal yollardan hava yoluyla kurumasını beklemek hem uzun sürer hem de yeterli oranda nem oranına düşemez. Dolayısıyla ahşap masa yapımında kullanılamaz. Bu nedenle ağacı fırınlayarak istediğimiz nem oranına düşürürüz. Fırınlama esnasında ustanın işleri başlar. Kolay bir aşama görünse de fırınlama gerçekten ustalık işidir. Fırınlamada zaman değerlidir.

Ağacın fırından kısa sürede çıkarılması, ağacın nemli ve zayıf kalmasına neden olur. Uzun süre fırında kalması ise çatlaklara sebep olur. Fırından geç çıkarılan ağacın üzerinde büyük büyük çatlaklar oluşacaktır. Böyle bir durumda malzemenin kalitesi düşecek ve ürün ömrü kısalacaktır. Çatlaklardan dolayı işlevini göremeyen masa belli bir süre sonra bozularak kullanılmaz hale gelir.

Bu aşamadan sonra ise ustalık gerektiren aşamalar yükselerek devam eder. Fırından çıkan ağacımızı, istediğimiz kalınlığa gelecek şekilde işlemden geçirip düzleme işlemine başlarız. Belirli süreçte işlenen işlemler; kesme, fırınlama, doğrama ve düzleme olarak devam eder. El işi ve ustalık gerektiren en son teknoloji makinelerle yapılan bütün aşamalar uzmanlık gerektirmektedir. Ustalarımız aşamalardan çıkan masaları olmaları gereken standartlara getirdikten sonrasında pürüzsüz bir yüzey için masayı zımparalarlar. Sonrasında ahşaba bazı koruyucu maddeler sürülür. Ardından cilalanır ve mükemmel bir parlaklık elde edilir. Son aşamalarda boyanarak rengi verilir. Daha sonra verniklenerek dayanıklılığı arattırılır.

Sonunda masanın ayakları seçilerek masaya montalamak kalır. Bu aşamada da alanında uzman elemanlarımız profesyonelliklerini konuştururlar. Kütük veya ahşap masalar sayesinde, doğal bir ambiyans elde edebilirsiniz. Sadece masa olarak değil sehpa olarak da ürünlerimiz bulunmaktadır. Yaşam alanlarınıza, doğal bir hava katmak istiyorsak usta ellerden geçen ahşap masalar tamda aradığınız mobilyalardır.

Masa Modelleri için TIKLAYINIZ..

Youtube Kanalımız için Tıklayınız!